Ochrana majetku – jednoduché rozhodnutí

Podnikatelé a lidé pohybující se v rizikovějším prostředí např. na pozicích, kde hrozí žaloby za pochybení či pro nedbalost (např. chirurgové) v mnoha zemích po celém světě využívají k ochraně svého majetku svěřenské fondy. Důvodem je snaha ochrany před možnými budoucími finančními riziky, pocházejícími od věřitelů či jiných osob, jež by mohli mít zájem napadnout nahromaděné rodinné jmění. Pro většinu těchto rodin je svěřenský fond k ochraně majetku běžně využívaným nástrojem.

Jak to funguje?

Založení svěřenského fondu je v České republice možné od roku 2014. Vše co k tomu potřebujete učinit, je návštěva notáře, kde podepíšete nezbytné dokumenty. Jakmile je svěřenský fond založen, potom do něj můžete vkládat důležitý rodinný majetek; domy, chalupy, investiční portfolio atd.

Důležité je pochopit, že jakmile je majetek do svěřenského fondu jednou vložen, přestává být Váš. Znamená to, že pokud se budete v budoucnu soudit nebo se ocitnete v konkurzu, tento majetek není Váš, a proto na něj ani nemohou mít nárok potenciální věřitelé nebo protistrany. Ve skutečnosti je na základě českého práva tento majetek technicky považován za ničí – jedná se o majetek bez vlastníka. Během existence svěřenského fondu si nad ním však po celou dobu Vy a Vaše rodina můžete podržet kontrolu, můžete z majetku benefitovat a používat jej – např. nadále žít v rodinném domě. To platí i po vyhlášení konkurzu. Použití rodinného svěřenského fondu k ochraně majetku je velmi jednoduchý způsob jak ochránit Vaši rodinu a zachovat si Váš životní styl v případě, že dojde k nejhoršímu.

Další výhody přináší ve chvíli, kdy Vás osobně potká nešťastná událost. Opět, protože majetek ‘není Váš’, nestane se součástí Vaší pozůstalosti – namísto toho bude převeden na osoby, které sami určíte nebo může být uchován ve svěřenském fondu i nadále a sloužit k budoucímu prospěchu Vaší rodiny.

Jak mohu založit svěřenský fond?

Naprosto nezbytné je strukturovat svěřenský fond správně, aby byl zajištěn soulad jak se současnou českou právní úpravou, tak s možnými změnami práva v budoucnu. Zejména je důležité, aby byl svěřenský fond robustní a navržen tak, aby odolal případným útokům věřitelů nebo dalších osob
v budoucnu. Nejedná se o záležitost, do které byste se měli pouštět sami, ale je nutné vyhledat profesionální pomoc. 

Zvažujete-li založení svěřenského fondu, doporučujeme Vám domluvit si s námi nezávaznou konzultaci, kterou poskytujeme zdarma. 

Pro každého, kdo se pohybuje v rizikovějším odvětví, jde o výhodnou investici do budoucnosti vlastní rodiny.

Pro více informací nás prosím neváhejte kontaktovat.

?>