Držte krok s posledními novinkami o svěřenských fondech. Čas od času publikujeme na této stránce důležité a zajímavé novinky.

České rodinné firmy Henokien? Ještě ne, ale snad jednoho dne

Posted on: 15 Kvě

Společnosti Henokien jsou společnosti, které jsou bez přestávky provozovány, řízeny a  vlastněny rodinou po 200 a více let. Potomci zakladatele stále působí na úrovni managementu. Jméno těchto společností pochází od biblického patriarchy Enocha (Hénoch ve francouzštině), který žil po 365 let, nezemřel, ale byl vzat k Bohu.

Společnosti jsou zastoupeny organizací Henokien, která byla založena v roce 1981 tehdejším předsedou společnosti Marie Brizard. Sdružené začalo se čtyřmi francouzskými členskými společnostmi, ale nyní má 47 členů. Jeho nejstarším členem je japonská společnost Hoshi ryokan (založena v roce 717) a nejmladším členem je rakouská klenotnická firma A. E. Köchert (založena v roce 1814).

V mnoha zemích existuje silná tradice rodinných podniků, které přešly z generace na generaci. Vzpomínky a vize původního zakladatele podniku, který vytvořil počáteční bohatství, žije dál, obvykle přinejmenším ve jménu podniku. Budoucí generace jsou pověřeny řízením podniku a v mnoha případech úspěšně navazují na původní základy, rozšiřují působnost a někdy vytváření obrovské nadnárodní podniky.

Jením příkladem za všechny může být Maison Louis Latour, francouzský vinař z Burgundska ve Francii. Firma byla založena Luisem Latourem v roce 1797 a v současné době je spravována sedmým Luisem Latourem, Lousem-Fabrice Latourem. Společnost je od svého založení v rodinném vlastnictví a vybudovala si reputaci pro svou tradici a inovace.

Naproti tomu, změny režimů, které Česká republika v posledních 150 letech zažila způsobily zkázy v českých rodinných firmách. Důsledkem toho máme velmi malý počet příkladů těchto více-generačních podniků. Jednou z výjimek je například proslulý výrobce klavírů, společnost Petrof. Ta byla v roce 1948 znárodněna, ale od roku 2001 je zpět v rukou původní rodiny. Dalším příkladem je rodina Jochů, která se ve Strážnici věnuje modrotisku. Ten je od roku 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví, UNESCO. Firma byla po znárodnění vrácena původním majitelům v roce 1994.  Většina českých rodinných podniků má ovšem mnohem kratší historii, obvykle jen jednu generaci, ale stále častěji i dvě.

Rodinné dynastie, jakými jsou například Latourovi nebo Petrofovi nepřetrvávají jen náhodou. Potřebují plán a strukturu – nejčastěji (ale ne vždy) využívají trust. Bez plánu se rodinná firma neudrží. Z mezinárodních údajů víme, že 70% rodinných podniků, které nemají strukturovaný plán nástupnictví nepřežije přechod na další generaci. Většina těchto podniků se prodává, rozdělí nebo zničí. Zaniknou pracovní příležitosti, jsou uzavřeny továrny a bohatství, které se podařilo zakladateli vytvořit je zničeno. Z mezinárodních údajů také víme, že 85% těchto rodin zažije „vážný rodinný konflikt.“

Možná v České republice nastane nyní změna? Nicméně zatím je tento proces velmi pomalý. Nástroje, které jsou zapotřebí k vybudování pevné struktury pro více-generační podniky jsou nové. 74% českých rodinných firem stále nemá plán nástupnictví.

Doufáme, že české rodinné podniky začnou nástupnictví plánovat mnohem důkladněji a časem zde budou české společnosti Henokien.

 

Pokud si přejete, aby se Vaše společnost jednou stala společností Henokien, zde jsou dva tipy:

  1. Podívejte se na webové stránky společnosti Henokien. Najdete zde seznam 51 otázek, nad kterými se můžete zamyslet. Bohužel je k dispozici pouze v angličtině a francouzštině, lze ho najít zde. Jedná se o velmi dlouhý seznam a ne všechny položky jsou relevantní pro každou firmu. Je to ale dobré místo, kde začít.
  2. Získejte odbornou radu. Vytvoření více-generačního plánu nástupnictví je obvykle komplikovaný proces a vyžaduje vstup týmu poradců: právníků, daňových specialistů, trustových specialistů jakým naše společnost, a dalších.

Pokud byste chtěli začít, můžeme Vám pomoci.  Pro více informací nás kontaktujte.